Babil.com’u keşfettiğimden beri Libronet.net’in yeni projelerini merakla bekler oldum. Bu projelerin son ortaya çıkanı -Calibro- ise Libronet’in attığı en büyük adım olduğunu söyleyebilirim. Calibro, uzun süren bir bekleyişin ardından satışa sunuldu. Çıkar çıkmaz sipariş edemesem de piyasaya çıkışından yaklaşık bir hafta sonra ben de Calibro’ma kavuştum. Ürünü almayı düşünen fakat  internette pek inceleme yazısı bulunmadığı için Calibro hakkında yeterli bilgiyi edinemeyen kullanıcılar için ürünün incelemesini yazmaya karar verdim.

Çok uzatmadan incelemeye başlamak istiyorum. Öncelikle Babil’in Calibro’yu iki model olarak satışa sunduğunu belirtmekte fayda var, 249 TL etiket fiyatıyla Calibro Touch Lux ve bu modele göre daha mütevazi özelliklere sahip olan 149 TL’lik Calibro Basic. Ben Touch Lux modelini tercih ettim çünkü iki model arasında var olan farklar benim sıkça kullanacağım özelliklerdi.

calibro-4

İki model arasında ne fark var?

Touch Lux modelinde ekran ışığı ve dokunmatik ekran yer alırken Basic modelinde bunlar yer almıyor. Haliyle ekran ışığı olmadığında karanlık bir ortamda kitap okuma şansına sahip olmuyorsunuz. Dokunmatik de var olmadığı için cihaz üzerinde gerçekleştireceğiniz tüm işlemleri fiziksel tuşlar aracılığa gerçekleştiriyorsunuz. Bir diğer önemli fark ise ekran çözünürlüğü Basic, Touch Lux’e göre daha düşük çözünürlüğe sahip bir ekran barındırıyor.

calibro-2
Calibro bizi başlangıçta klasik babil.com paketlemesiyle karşılıyor.

Ben sıkı bir basılı kitap taraftarıyım, Calibro’da beni cezbedecek neler var?

Daha önce “e-Kitap mı Basılı Kitap mı?” adlı yazımda e-kitap ve basılı kitap karşılaştırması yapmıştım. O karşılaştırmada e-kitap okuyuculardan da fazlasıyla bahsetmiştim. Bir e-kitap okuyucudan alınabilecek temel özelliklerin tamamı Calibro’da da mevcut. Bu özellikleri daha dikkatli inceleyebilmek için farklı soru başlıklarının altında ayırdım:

Ekran ve Dokunmatik

Ekran konusu benim için oldukça önemli bir konu olduğu için buradan başlıyorum çünkü birçok kullanıcı için de bunun önemli olduğunu düşünüyorum. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var; yüzlerce liraya aldığımız telefonlarımızdan vb. cihazlarımızın bize sunduğu oldukça yüksek ekran kalitelesini, Calibro’dan beklemek son derece yanlış olur. Çünkü Calibro e-kitap okuyucu dünyasının sıkça kullandığı bir mürekkep teknolojisi olan e-ink’i kullanıyor. E-ink teknolojisini daha duymayanlar için; normal ekran mantığından çok daha farklı bir şekilde çalışan, oldukça düşük bir enerji tüketimi olan bir teknoloji olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca bu ekran da tıpkı normal kitaplar gibi bir ışığa ihtiyaç duyuyor. Bu teknolojiyi anlatırken Touch Lux’ta yer alıp Basic modelinde yer almayan ekran ışığı özelliğine de değinmiş olduk.

calibro-1
Güneş ışığı altında Calibro’nun ekranın sergilediği performans oldukça başarılı.

Teknik anlamda ekrana dönersek, karşımıza 6 inçlik 1024 x 758 ekran çözünürlüğüyle 212 dpi piksel yoğunluğuna sahip bir ekran çıkıyor. Bu özellikler değerlendirildiğinde yeterli seviyede gözükse de ekranın ne tür bir performans sergilediği tam olarak aleti kullanmaya başlayınca anlaşılıyor. Açıkçası ben Calibro’yu ilk elime aldığımda beni hayal kırıklığına uğratan ekranı olmuştu, fakat sonra kendimi birden; başta belirtiğim gibi telefonların ekranlarına göre ayarladığımı fark edince  bu hayal kırıklığının gereksiz olduğunu düşündüm. Zaten kitap okudukça bu ekranın yeterli bir çözünürlüğe sahip olduğunu anladım. Evet, gözünüzün dibinize getirdiğinizde yazılardaki çözünürlük düşüyor fakat böyle kitap okunamayacağı bir gerçek olduğu için cihaz, normal bir kitap okuma mesafesinde tutulduğunda yazıların yeterli çözünürlüğe sahip olduğunu söyleyebilirim. Basic’in nasıl bir ekran performansı sunduğuna dair bir fikrim yok ama ekran adına daha düşük özelliklere sahip olduğunu düşünürsek daha düşük bir performans verecektir.

Akıllı telefon ve tabletler bu sorunu atlatmış olsa da e-kitap okuycular dünyasında dokunmatik performansı da önemli bir faktör. Bu yüzden Calibro’nun dokunmatik performansına gelecek olursak, oldukça başarılı diyebilirim. Mükemmel olduğunu söyleyemem ama oldukça iyi. Çoğunlukla tepkimelere hızlı cevap veriyor ve ufak dokunuşları algılayabiliyor. Kısacası dokunmatik konusunda kuşkusu olan kullanıcıların gönlü rahat olabilir.

Performans

Dürüst olmam gerekirse Calibro tahmin ettiğimden çok daha başarılı bir performans sunuyor. Sayfa ve menü geçişlerindeki bekleme süreleri oldukça az. Yine sayfa yaklaştırma gibi özelliklerde de performans yeterli düzeyde. Teknik bilgilerini de paylaşacak olursak 1 GHz’lik işlemci ve 256 MB RAM’e sahip. Çoğu kullanıcı bu özellikleri oldukça düşük bulabilir fakat bu değerlendirmelerini bir akıllı telefon için değil bir e-kitap okuyucusu için yapmalarında fayda var. Bu özellikler Calibro’nun yeterli performansı sunmasına olanak veriyor.

calibro-3
Kutu içerisinden kullanım kılavuzu gibi belgeler ve bir adet Micro USB kablosu çıkıyor.

Hafıza

Libronet; kullanıcıların arşivlerini tamamen Calibro’ya aktarmaya olanak vermek için, 4 GB’lik disk alanın yanında microSD kart ile 32 GB’ye kadar ek harici hafıza artımı şansı sunmuş. Bu avantajın bazıları için fazlasıyla yeterli bazıları içinse tüm koleksiyonlarını aktarmaları için tam yerinde bir özellik olduğu düşünülebilir. E-kitapların düşük boyutlara sahip olmasından hafıza kısmında Calibro’ya tam puan verilebilir.

Tasarım

Calibro’nun gerçekten başarılı olduğu bir konu da tasarım. Oldukça sade ve başarılı bir tasarıma sahip. 6 inçlik bir ekrana sahip olsa da cihaz tek elle tutulabiliyor (eğer benimkiler gibi biraz büyük ellere sahipseniz). Ayrıca fiziksel tuşlarında dümdüz olmaması ve parmaklara göre kavislenmesi oldukça başarılı bir düşünce. Calibro’nun arkasında alt tarafta ufak bir ivme mevcut. Bu ivme ile beraber cihaz çok az daha kalınlaşıyor. Bu ivmenin kullanışlık açısından önemli bir olumlu katkı yaptığı söylenebilir. Parmağınızı o ivmeye koyduğunuzda Calibro’yu daha güvenli şekilde tutabiliyorsunuz. Calibro’nun arka yüzeyi biraz daha iyi olabilirmiş deditirdi bana çünkü arka yüzey kaygan. Bu da cihazı tutarken önemli bir eksik olarak göze çarpıyor.

calibro-5

Yazılım

Calibro’yu kullanmak öğrenmek için çok vakit kaybettiğimi söyleyemem. Hızlıca tamamen kullanmayı çözdüm çünkü tıpkı tasarımda olduğu gibi yazılımda basitlik ve sadelik üzerine kurulmuş durumda. Kullanışlılık olarak bu şekilde değerlendirebilirken yazılımın daha çok bilinmesi gereken konularına gelmek istiyorum. Öncelikle “Ben cihaza x formatında kitap atıp okuyacağım, benim formatımı destekliyor mu?” diye soranlara şu formatları destekliyor diye cevap verebilirim:

PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB  (DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM,  HTM, HTML, MOBI, ACSM

Şahsen PDF formatında bir yükleme yaptım ve oldukça iyi bir performans aldım. Ardından Google Play üzerinden satın aldığım bir kitabı (acsm formatındaydı) cihaza attığımda Adobe kimliğimle giriş yapmam istendi. Bu girişi gerçekleştirdikten sonra birkaç ufak işlemin ardından Google Play’den satın aldığım kitabı da başarıyla Calibro’ya aktarmış oldum.

Calibro, kendi içinde kitap yükleyebilmemiz için bir mağazaya sahip fakat bu mağazanın kitap çeşitliliği yönüyle fazlasıyla zayıf olduğunu belirtmemde fayda var. Henüz çok yeni bir proje olduğunu varsayarsak bu sayının ileride hızla artacağını göz önünde bulundurarak bu önemli eksikliği görmezden gelebiliriz.

Bunların yanında kitap okurken kitap içerisinden not alma şansına sahibiz. Bu işlemi gerçekleştirmek de oldukça basitleştirilmiş. Aşağıdaki özelliklerin çoğu bence çok gereksiz olsa da cihazda kendine yer edinmiş. Ayrıca ben mi bulamadım bilmiyorum delicesine aramama rağmen Dropbox ve Scrible özelliğini aktif edemedim. Ufak bir araştırmamdan sonra bu sorunla birçok kullanıcının karşılaştığını gördüm. Tahminimce bu özellikler ve tanıtılıp henüz alette var olmayan özellikler yakın zamanda güncellemelerle gelecektir. Calibro içerisinde bulunan uygulamalar:

Dropbox, Kitap Mağazası, Tarayıcı, Hesap makinesi, Sözlük, Takvim & Saat, Satranç, Klondike, Fotoğraf Albümü, RSS, Sudoku ve Scrible.

Bir başka eksik özellik de “Paylaş” özelliğinin bulunmaması. Yine tanıtımda kendine yer edinmiş ama henüz Calibro’nun içerisinde olmayan “Paylaş” özelliği sayesinde kitaplardan arzu edilen sözler, cümleler vb. gibi kelime ve kelime grupları sosyal ağlarda paylaşılabiliyor.

Sözlük konusuna da değinmek istiyorum. Diller arası birçok çeviri sözlük bulunurken açıklamalı bir Türkçe sözlük bulunmamakta. Bu da kitabın içerisinde geçen anlamını bilmediğimiz bir sözcük olduğunda öğrenmemizi kolaylaştırmıyor. Bence bu eksiklik kısa süre içerisinde halledilmesi gereken bir şey.

Şarj

Libronet cihazın özelliklerinin sunulduğu sayfada 30 gün pil ömrü olduğu yazmış fakat ben buna inanmıyorum. Kaldı ki izlenimlerimde bunun gerçek olmadığı yönünde. Çünkü parlaklık düzeyi, wifi bağlantısı gibi faktörler şarjı oldukça etkileyen şeyler. Bunlar açık veya yüksek olduğunda şarjın 30 gün gitmesi gibi bir şey düşünülemez. Her ne kadar daha kullanmaya başlayalı çok bir süre olmasa da ben tahmini olarak 1 haftalık bir kullanım süresi olduğunu düşünüyorum. Bu kısmı kullanma deneyimim arttıktan sonra düzenleyip daha doğru bir tespit yapacağım bu yüzden 1 haftalık kullanım süresinin tamamen benim tahminim olduğunu belirtmemde fayda var.

Kişisel Yorumum

Her ne kadar yazı içerisinde özellikleri size tanıtırken araya kendi düşüncelerimi de serpiştirmiş olsam da, tam anlamıyla kişisel yorumumu bu kısımda söylemek istiyorum. Öncelikle Calibro tamamen yerli bir e-kitap okuyucu değil çünkü aynı cihazların satışını yurt dışında gerçekleştiren PocketBook firmasıyla Libronet bir anlaşmaya gidip bu cihazları Türkiye’ye uyarlamış. Bu uyarlamanın oldukça başarılı olduğunu söyleyebilirim. Calibro, e-kitap okuyucu dünyasına yeni şeyler katmıyor fakat bir e-kitap okuyucusundan beklenen tüm özellikleri sunuyor. Türkiye’de henüz yeni yeni gelişmeye başlayan e-kitap sektörünün Calibro ile beraber yukarı doğru ivme kazanacağı düşüncesindeyim. Libronet gerçekten yaptığı işleri özen ve kalite ile yapan bir şirket. Bunun en açık örneği babil.com olarak görülebilir. Calibro ise oldukça başarılı bir proje fakat halen eksikleri mevcut. Bu eksikleri tamamlandığında daha iyi bir e-kitap okuyucusu olacağından şüphem yok.

E-Kitap dünyasına giriş yapmak isteyenlerin Calibro ile giriş yapmasını öneriyorum çünkü Calibro fiyatının sunabileceği özelliklerden daha fazlasına sahip. Arzu eden e-kitap konusunda çekingen olan basılı kitap severler Basic modeli ile bu dünyaya giriş yapabilir. Ben ise e-kitap dünyasını daha iyi şekilde tanımaları için Touch Lux modelini öneriyorum.

Not: Düşük çözünürlüklü fotoğraflar için özür dilerim, daha iyisini çekebilecek ekipmana sahip olmadığım için bunlarla yetinmek zorunda kaldım. Fakat siz Calibro’ya ait daha iyi fotoğraflar ve teknik bilgi görmek isterseniz Calibro’nun web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca Calibro kullanıcıları için rehber niteliğinde olan şu yazılara da göz atmanızı tavsiye ediyorum:

Google Play Kitaplar’dan Alınan Kitaplar Calibro’ya Nasıl Aktarılır?

Google Play Kitaplar’dan Alınabilecek Uygun Fiyata Sahip Popüler Kitaplar

Calibro içerisinden ekran görüntüleri:

calibro-icekran-1 (5) calibro-icekran-1 (6) calibro-icekran-1 (7) calibro-icekran-1 (8) calibro-icekran-1 (9) calibro-icekran-1 (3) calibro-icekran-1 (2) calibro-icekran-1 (1) calibro-icekran-1 (11) calibro-icekran-1 (10) calibro-icekran-1 (4)