Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Haftanın Kitabı: Beyaz Geceler

Dostoyevski, 1846 yılında ilk kitabı olan İnsancıklar romanını yayımladı. Ardından gelen süreçte yayımlanan Beyaz Geceler de o dönemde yayımlanan diğer Dostoyevski eserleri gibi İnsancıklar’ın yakaladığı başarıyı yakalayamadı. Hatta bu başarısızlık Dostoyevski’yi bir süreliğine edebiyattan uzaklaştırdı.

Beyaz Geceler her ne kadar diğer Dostoyevski eserleri arasında biraz gölgede kalsa da bu eserin Dostoyevski’nin en önemli eserlerinden biri olduğu söylenebilir. Çünkü Beyaz Geceler; Dostoyevski’nin romantik döneminde, Rus edebiyatının romantik ve gerçekçi eğilimlerinin bir araya gelerek karışık bir bütün oluşturduğu bir dönemde yazılmış bir eser. Beyaz Geceler’de Dostoyevski, hayalperest karakterinin doğrultusunda şiirsel, içten ve dokunaklı bir dil kullanmıştır.

Bir hayalperestin dört gecesini anlatan Beyaz Geceler, Dostoyevski’nin en içten ve şiirsel eseri olarak yer edinirken bizde de haftanın kitabı bölümünde kendine yer ediniyor.

Beyaz Geceler çeviri bakımından son derece önemli eser. Biz Beyaz Geceler’in Can Yayınlarından çıkan Sabri Gürses çevirisi ile okumanızı öneriyoruz.

Kitabı satın alabileceğiniz adresler:

Babil – 5,95 TL

Idefix – 6,12 TL

D&R – 6,12 TL

Can Yayınları – 6,12 TL

Kitapyurdu – 6,37 TL

 

share

No Comments Yet.

What do you think?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: