ABD’de %25, Avrupa’da %20’yi bulan e-kitap pazar payı ülkemizde henüz kesin olarak belirlenebilecek bir rakama sahip değil. Biz payın oldukça düşük bir oranda olduğunu tahmin etsek de, gelecek yıllarda Türkiye’de e-kitabın payı oldukça büyüyecek. Özellikle Calibro gibi yerli etiketli cihazların piyasaya giriş yapmasıyla beraber, Türkiye’deki e-kitap sektörü hareketlenmeye başladı. Kindle ve Kobo gibi firmaların cihazları artık geçmiş yıllardaki gibi uçuk fiyatlarla satılmıyor. Hâl böyle olunca kullanıcıların aklında “Acaba hangi e-kitap okuyucusu daha iyi?” sorusu takılıyor. Biz de bu yazıda Türkiye e-kitap okuyucusu pazarında öne çıkan üç cihazı sizin için karşılaştıracağız.

01.08.2021 Güncelleme – Onyx Boox Note 3

Bu yazıyı yıllar önce yazmıştım ve o günden bugüne onlarca yeni e-kitap okuyucu piyasaya sürüldü. Bu yazıyı o doğrultuda bir güncelleme şansım olmadı ama geçtiğimiz günlerde Karavandaki Adam’ın YouTube kanalında enfes bir e-kitap okuyucu diyebileceğim Onyx Boox’un Note 3’ünü inceleme şansım oldu. İyi bir e-kitap okuyucu arıyorsanız, mutlaka videoya bakmanızı öneririm.

11.09.2021 Güncelleme – Onyx Boox Poke 3

Yazıya bir güncelleme daha yapma ihtiyacı duydum. Bunun nedeni giriş seviyesi diyebileceğim Poke 3 modelini inceleme şansım oldu. E-Kitap dünyasına girmek isteyenler için biçilmiş kaftan, mutlaka incelemeyi izlemenizi öneririm.

16.10.2021 Güncelleme – Onyx Boox Max Lumi

Onyx Boox’un Max Lumi modelini inceleme şansım oldu. 13.3 inçlik büyük ekranı ile büyük bir çalışma alanı arayanlar için fevkalde bir e-kitap okuyucu. İncelemesini izlemenizi öneririm.

E-Kitap Okuyucuları Arasındaki Temel Özellik Farkları Neler?

Genel olarak cihazlara baktığımızda aralarındaki temel farklar; ekran ışığının olup olmaması, ekran çözünürlüğü, desteklediği dosya formatları, Micro SD desteği gibi unsurlar çıkıyor. Bunların haricindeki özellikler aşağı yukarı belli segmentlerdeki tüm cihazlarda aynı oluyor. Teknik özelliklerin haricinde, cihazların kullandığı yazılımlar da önemli bir fark olarak görülebilir.

E-Kitap Okuyucu Fiyatları Ne Durumda?

Fark yaratan temel özellik olan ekran okuma ışığının bulunduğu cihazlar 300-400 lira arası değişirken ekran ışığı olmayan modeller 200-350 arasında değişebiliyor. Tabii ekran okuma ışığının yanında birçok özellik de fiyat ile beraber cihazlarda yer alabiliyor. Şimdiye kadar Avrupa’da ve ABD’de piyasada yer alan Kindle Voyage ve Kobo Glo HD gibi modeller ise ülkemizde satışa yeni sunulmuş olup yüksek fiyatlardan alıcı bekliyor.

Hangi E-Kitap Okuyucuyu Tercih Etmeli?

Eğer ekranında ışık barındıran bir e-kitap okuyucu arıyorsanız ve fiyat segmentiniz de 300-400 TL arası ise karşınıza çıkan cihazlar: Calibro Touch Lux, Amazon Kindle Paperwhite 2, Kobo Glo gibi cihazlar çıkıyor. Peki bu üç cihazdan hangisi tercih edilmeli? Hangisi daha üstün?

Calibro Touch Lux

Daha önce Karavandaki Adam’da incelemesine yer verdiğimiz Calibro Touch Lux yerli yapımı bir proje. Bu yönden onu en ön plana çıkaran unsur e-kitap mağazalarının Türkçe içerik zenginliği ve Türk kullanıcılarının taleplerine daha iyi cevap verebilecek olması olarak adlandırılabilir. Ama Calibro teknik anlamda diğer iki cihazdan çok uzakta olmasa da bazı eksiklikleri yok değil.

Calibro diğer cihazlara göre artıları:

 • Mağazası Türkçe içerik bakımından zengin ve gün geçtikçe de zenginleşiyor. Aynı zamanda yalnızca Türkiye piyasasına hizmet ettiği için, satış sonrası destek konusunda oldukça başarılı.
 • Teknolojik ağ olarak Calibro birçok platformda yer edinmiş durumda (iOS, Android). Bu özellik sayesinde diğer cihazlarınızla senkronizasyonlu bir okuma gerçekleştirilebiliyor.
 • Fiyat olarak diğer iki modele göre daha avantajlı.
 • Sık sık çeşitli kampanyalarla kullanıcının beğenisine sunuluyor.
 • İçeriğinde barındırdığı yazılım açık kaynaklı. Bu da kullanıcılarının cihazlarını daha rahat şekilde kullanmalarına olanak sağlıyor. Fakat bu özelliğinin yalnızca Kindle’ın yanında bir avantaj olduğu söylenebilir çünkü Kobo Glo da bu özelliğe sahip.
 • Tamamen Türk kullanıcıya hitap ediyor.

Calibro diğer cihazlara göre eksileri:

 • Ekran ışığı dışarı yansıyor. Bu yüzden okurken en azından diğer iki cihaza göre daha göz yorucu olduğu söylenebilir
 • Ekranın ışığı ve yapısı beyaz renkte. Oysaki Kindle ve Kobo gibi gerçek kitap sayfası rengine yani sarımtırak bir renge sahip olması, gözlerin yorulmamasına bir etken olarak eklenebilir.
 • Diğer iki cihaza göre biraz daha düşük bir performans sergilediği söylenebilir.
 • İçinde barındırdığı yazılımın çeşitli eksiklikleri mevcut fakat aynı zamanda üstünlükleri de yok değil.
 • Tasarım olarak diğer iki cihazın arkasında.

Amazon Kindle Paperwhite 2

Dünyaya e-kitabı sevdiren ve e-kitabın yaygınlaşmasını sağlayan Kindle, uzun zamandır Türkiye pazarında kendine yer edinmiş durumda. Her ne kadar yıllar içerisinde kendisine karşı sıkı rakipler ortaya çıksa da Kindle halen e-kitap okuyucusu pazarındaki yerini başarı ile koruyor.  Buna rağmen diğer cihazların sunduğu çeşitli özelliklerin Kindle’da bulunmaması Kindle’ı bir vazgeçilmezden çok bir alternatif olarak karşımıza çıkarıyor.

Amazon Kindle Paperwhite 2’nin diğer cihazlara göre artıları:

 • Türkçe içerik adına bunu söyleyemeyesek de Kindle’ın sahip olduğu mağaza e-kitap okuyucu dünyasında rakipsiz.
 • Kapalı bir yazılım olmasını saymazsak diğer cihazlara göre üstün bir yazılıma sahip.
 • PPI değerleri üç cihazın aynı olduğu söylenebilir. Fakat kontrast gibi etkenlerle Kindle’ın diğer cihazların ekranına göre üstün bir ekrana sahip.
 • Performans olarak en üstün cihaz olduğu söylenebilir.
 • Teknolojik ağ olarak Kindle birçok platformda yer edinmiş durumda (iOS, Android). Bu özellik sayesinde senkronizasyonlu bir okuma gerçekleştirilebiliyor diğer cihazlarınız arasında.

Amazon Kindle Paperwhite 2’nin diğer cihazlara göre eksileri:

 • Yazılım olarak birçok yönden üstünlük gösteriyor. Ancak tıpkı iOS cihazları gibi kapalı bir yazılıma sahip olması kullanıcıların en çok şikayet edildiği nokta.
 • Her ne kadar bu kapalı bir yazılıma sahip olmuş gibi gözükse de çeşitli uygulamalar aracılığıyla her kaynaktan e-kitap okumak mümkün olabiliyor. Fakat kullanıcıların bunu sağlaması için biraz teknik bilgi ve uğraşa sahip olması gerekiyor (birazcık).
 • Fiyat olarak pek ucuz olduğu söylenemez.
 • Cihaz içerisinde reklamlara yer veriliyor. Bununda kullanıcı deneyimine olumsuz bir katkısı var.

Kobo Glo

Ülkemizde çok fazla satılan bir ürün değil. Avrupa ve ABD pazarında ise tam tersi şekilde Kindle’ın sıkı bir rakibi olarak görülüyor. Üç cihaz arasında güçlü bir alternatif olarak kullanıcıların karşısına çıkıyor.

Kobo Glo’nun diğer cihazlara göre artıları:

 • Kobo Glo için yazılım açısından Kindle ve Calibro arası olduğunu söyleyebiliriz. Yazılım üstünlüğü olarak Kindle’ın hemen arkasından geliyor
 • Teknolojik ağ olarak Kobo Glo birçok platformda yer edinmiş durumda (iOS, Android). Bu özellikle diğer cihazlarınızla senkronizasyonlu bir okuma gerçekleştirilebiliyor.
 • Açık bir yazılıma sahip olması, tüm formatların rahatça okunması açısından önemli bir avantaj.
 • Tasarım olarak; Calibro’dan üstün, Kindle’a rakip.

Kobo Glo’nun diğer cihazlara göre eksikleri:

 • Fiyatının yüksek olduğu söylenebilir.
 • İngilizce içerik olarak mağazası Kindle göre zayıf durumda.
 • Mağazasında Türkçe içeriğe rastlamak pek mümkün değil.

Sonuç?

Bu üç cihazın da birbirine açık fark yaratacak üstünlükler kurması mümkün sayılmaz. Fiyat konusunda Calibro eski fiyatı olan 250 TL’yi koruyabilseydi diğer iki cihaza göre daha avantajlı olacaktır. Ancak, “Teknik işlerle uğraşmak istemiyorum direkt olarak kitabımı açıp okuyayım.” diye bir düşünce içerisindeyseniz Kobo Glo ve Calibro sizin için bir tercih olabilir. Ama Kindle’da e-kitap mağazalarından alınan kitapları okumak ufak bir işlem gerektiriyor. Bu ufak bir işlemi “teknik” sınıfına koymak ne derece doğru olur bilinmez. Eğer Calibro’yu iyi bir kampanya aracılığıyla almak mümkün olursa tercih edilebilir. Aksi takdirde kullanıcılar paralarına biraz daha kıyıp Kindle ve Kobo Glo’ya bakabilirler. İşin özeti şu olsa gerek: Üç cihazdan herhangi birini alan diğerlerinden birini almadığı için çok pişman olmayacaktır. 3 cihazın da artıları ve eksileri var. Bu yüzden aralarından birini ön plana çıkartmak oldukça güç.