Karavandaki Adam YouTube kanalında yeni sezonun üçüncü bölümünde Jorge Luis Borges ile buluşmuş ve büyülü bir akşam yemeği yemiştik. Buluşmanın öncesinde Zafer Güleç, Borges’i yakından tanıyabilmem adına bana birçok harika tavsiyede bulunmuştu. O videodan sonra Borges’e ve eserlerine dair çok fazla mesaj aldık. Zafer Bey’den Borges için bir okuma listesi hazırlamasını rica ettim, sağ olsun bizi kırmadı ve aşağıdaki listeyi hazırladı.

Bu sıralama tamamen kişisel olup ne yazılış açısından ne de basılış açısından kronolojik değildir, ayrıca sadece elimde bulunan, Türkçeye çevrilmiş kitaplarını içermektedir. Birkaç adet Borges üstüne yazılmış kitabı da listeye dahil ettim. Umarım hiç değilse birkaç kişinin işine yarar.

     1.Alçaklığın Evrensel Tarihi* 

Kitap içeriği kısa öykülerden oluşmakta. Gençlik dönemi yazılarından bir derleme. Alçaklık kavramsal olarak ele alınmış ve örneklendirilmiş en basit kuru ve aslında yararsız olarak bu şekilde tanımlayabilirim.

*Yeni basımı mevcut.

     2. Olağanüstü Masallar

Yazar dostu Adolfo Bioy Casares ile yazdığı, okuyunca tam olarak görebileceğiniz olağan üstü kısa masalsı öyküler.

     3.Ölüm ve Pusula

Ben ilk kez 1987 senesinde aldığım harika Tomris Uyar çevirisi, Ada yayınları. Bildiğim kadarıyla son yıllarda başka yayın evlerinden de basımı yapıldı. Öykü derlemesi.

     4.Brodie Raporu*

Küçük ama harikulade bir öykü derlemesi.

*Yeni basımı mevcut.

     5. Gölgeye Övgü

Öykü kitaplarının hemen hepsinden birkaç öykü seçilerek yapılmış harika bir derleme

     6. Yaratan

     7. Şifre

İki kitapta yeni basım İletişim’den. Öykü derlemeleri. Oldukça iyi çevrilmiş ve iyi basılmış kitaplar.

     8. Yedi Gece*

Borges’in 1977 senesinde Buenos Aires’te yedi ayrı konunun yedi ayrı gece de yaptığı konuşmaların derlenip kitaplaştırılması. İnsanı nezaketi ve bilgisiyle ezen bir kitap. Kompleksli olanlar okumamalı.

*Yeni basımı mevcut.

    9. Düşsel Varlıklar Kitabı

İlk basımı 1957 senesine ait. Ve hala güncel zevke hitap edebilen bir kitap, başka ne diyebilirim ki.

   10. Dantevari Denemeler Shakespeare’in Belliği*

İletişin Yayınlarından çıkan yeni baskılardan öyküler.

*Yeni basımı mevcut.

   11. Rüyalar Kitabı

Borges’in gerçek hayal masal söylenti efsane mitleri birbirine dolaştırıp acaba bunu Borges yazmadı sadece aktarıyor mu diye düşündüren klasik edebi mizahının harika bir örneği.

   12. Altın ve Gölge

Borges’in şiir kitabı. Baskısı hala var mı? Varsa en azından şiiri hakkında bilgi edinebilmek için edinilir.

   13. Evaristo Carriego

Borges’in köklerine Arjantin kentlerine ve oraların alt yaşam kahramanlarından birine saygı duyuşu.

  14. Sonsuzluğun Tarihi*

Borges’in denemeleri denebilecek bir kitap. Gençlik eserlerinden. Kendisi bu kitabı toplatmak istemiştir. Keşke hiç yayınlamasaydım diye düşündüğünü söyler. Benim içinse muhteşem bir kitap olduğunu samimiyetle söyleyebilirim. Bu kitabın yarattığı büyük problem eğer bu bir problemse orta seviyede bir okuyucu için minimum 100 kitap daha okumayı zorunlu kılması.

*Yeni basımı mevcut.

  15. Borges ile Söyleşi (Richard Burgin)

Borges in ABD ye 1967 yılında konferans vermeye gitmesiyle, Richard Burgin’in ona ulaşması sayesinde gerçekleştirdikleri samimi ve çok derin diyalogları içeren kitap.

  16. Borges Sekseninde / Sohbetler

Borges in çeşitli nedenlerle değişik zaman ve kişilerle sohbetlerinden parçalar içeren kitap.

  17. Ustanın Dersi/ Borges ve Yapıtları Üstüne (Norman Thomas Di Giovanni)

Borges’in eserlerini uzun süre İngilizceye çeviren çevirmeninin Borges in yazımı ve çevrilme serüvenine dair notları.

  18. Borges ve Yazma Üzerine

Bir derleme. Giovanni, Daniel Halpern, Frank Macshane tarafından hazırlanmış Borges’in yazım macerası üzerine çalışma.

  19. Atlas*

Ömrünün son günlerinde eşi ve sekreteri Mario Kodama ile görmek istediği ülkeleri kentleri yapıtları geçerken fotoğraflarla birlikte hazırlanmış bir Borges estetik Atlası denebilir.

*Yeni basımı mevcut.

Ayrıca, Bustos Domecq Vakayinameleri, Don Isidro Parodi’ye Altı Bilmece, Sonsuz Gül, Alef, Ficciones Hayaller ve Hikayeler, Öteki Soruşturmalar, Tartışmalar, Şu Şiir İşçiliği & Norton Konferansları, Yaratan, Borges ve Ben, Yolları Çatallanan Bahçe.

Not: Bütün eserleri ayrı ayrı yazmış değil Borges, o yüzden pek çok kitapta ortak öyküler bulacaksınız. Aynı öykü birkaç kitapta birden olacak. Masraflarına dikkat etmek isteğinde veya mecburiyetinde olan okurlar kitapların içindekiler bölümünden kontrol edip karşılaştırarak seçim yapabilir.

Hakan’ın notu: Basımı bulunabilen eserler için * ile bir not ekledim. Yeni basımlar oldukça ve fırsat bulabildikçe bu listeyi güncelleyeceğim.