Canlı bir liste hazırladık, bu liste zaman içerisinde genişleyecek ve gelişecek. Listede kitapların hangi kütüphanelerde olduğunu, hangi çevirmenden okunabileceğini, hangi okur seviyesine hitap ettiği, kaç sayfa olduğu, türünün ne olduğu gibi birçok bilgiye erişebilirsiniz.

Videoda geçen canlı listenin linki: Karavandaki Adam Canlı Kitap Önerileri Listesi

Liste Kullanım Rehberi: 

Canlı Kitap Önerileri Listesi, zengin bir sınıflandırmaya sahip bir liste olması için tasarlandı. Yer alan kitapların büyük çoğunluğu Karavandaki Adam videolarında önerilmiş kitaplardan oluşuyor. Bu sebeple özel seçilmiş seçkin kitaplar oldukları söyleyebiliriz. Şimdi listeyi daha yakından inceleyelim.

Listenin en üst kısmında yer alan açılış kısmı, listenin ne olduğu ve içeriklere dair bir karşılama kısmı. Sağ kısımda kalan güncelleme notları kısmında bir yazılım ayrıntısı düzeyinde olmasa da listenin gelişimi konusunda bilgi verici olacak. Bu liste sürekli gelişen ve genişleyen bir liste olacağı için bu güncelleme kısmını önemli görüyoruz.

 

 

Gelelim listenin içeriğine. Burada “Kapak” kısmında kitabın ilgili çevirmenden çıkan basımının kapağını görüyorsunuz. Kitapların kapakları zaman içerisinde yayınevleri tarafından güncelleniyor. Bu yüzden kitabı almak istediğinizde bazen farklı kapaklarla karşılaşabilirsiniz. Yine “Kitap Adı” ve “Yazar” bilgilerini buradan görebilirsiniz.

 

 

 

Bir sonraki bilgi alanı “Çevirmen”. Burada yayınevlerinden ziyade çevirmenlere yer verdik. Bazı kitaplarda birden fazla çevirmen yer alıyor, birisini seçebilirsiniz. Buradaki çevirmenler bizim önerilerimiz. Elbette başka çevirmenlerden de kitapları okuyabilirsiniz. Ama çevirmen konusu oldukça önemli, iyi bir seçim yapmak elzem. Bu yönde daha önce yaptığımız bir videoyu izlemenizi tavsiye ederiz: Romanlarda Çevirinin Önemi 

 

 

Gelen iki sonraki bilgi alanında ise kitabın türünü ve sayfa sayısını görebilirsiniz. Bunlar özellikle belli bir ritimde giden okuma listesi hazırlamak isteyenler için işe yarayabilecek bilgiler.

 

 

 

Listenin diğer özelliklerine devam ettiğimizde bizi “Satış Linki” ve “Bulunduğu Kütüphane” karşılayacak. Bir kitabı okumak için satın almak zorunda değilsiniz. Kütüphanelerden yararlanabilirsiniz. “Bulunduğu Kütüphane” kısmında kitabın hangi halk kütüphanelerinde yer aldığını görebilirsiniz. Eğer üniversite öğrencisiyseniz okulunuzun kütüphanesi de sizin için bir seçenek olacaktır. Ayrıca kitabı satın almak isterseniz iş birliğimiz olan amazon.com.tr’deki kitap linklere yer verdik.

 

 

Listenin en önemli kısımlarından birine geldik. Burada “Bu kitap neyi anlatıyor?” sorusuna cevap verebilmek için kitabın hangi Karavandaki Adam içeriğinde yer aldığını belirttik. Buradaki linklerden doğrudan videoya girerek kitaba dair daha fazla bilgi öğrenebilirsiniz. “Seviye” kısmında ise her kitap her okur için uygun olmayacağı için kitapları belli seviyeler ayırdık. Başlangıç: Kitap okuma alışkanlığına yeni başlayan veya uzun süreden sonra tekrar başlayan okurlar için uygun. Orta Seviye: Okuma alışkanlığı kazanmış okurlar için ideal. İleri Seviye: Okuma konusunda epey ilerlemiş okurlar için uygun. Gençler İçin Tavsiyeler: Bu kısım özellikle genç okurlar için seçilmiş kitaplardan oluşuyor. Onların okuma alışkanlığı kazanması için; macera, merak ve heyecan içeren kitaplara yer verdik.

 

“Kitaba Dair İçerikler” kısmı henüz yapım aşamasında. Burada kitaplara dair Karavandaki Adam dışındaki seçtiğimiz içeriklere yer vereceğiz. Kitaba dair daha fazla bilgi öğrenmek isteyenler için ideal olabilir. Gelecek güncellemelerde bu kısım tamamlanacak.

 

 

Şimdilik özellikler bu şekilde. Gelecek güncellemelerde yeni özellikler eklenebilir. Burada sizlerden de dönütler almak istiyoruz, eğer listeye dair bir öneriniz varsa lütfen yorumlarda bizimle paylaşın. Zaman içerisinde bu liste eşsiz bir noktaya gelecek. Şimdiden iyi okumalar diliyoruz. 🙂

Liste güncelleme notları:

v0.1.1: *Sayfa sayıları eklendi.
v0.1.2: *Kütüphane sorgu linkleri eklendi.
v0.1.3: *Yeni kitaplar eklendi.
v0.1.4: *Yeni kitaplar eklendi. *Satış linkleri eklendi.