Özellikle internetten alışveriş yapan okurların sıkça karşılaştığı önemli sorulardan biri ciltli ve ciltsiz kitapların farkı. Bazılarımız aralarındaki farkı bilse de bilmeyenlerin sayısı küçümsenmeyecek oranda. Bu basit farkı size birkaç soru-cevap yardımıyla açıklamaya çalışacağım.

Aralarındaki Temel Fark Ne?

En kısa şekilde özetlemek gerekirse; ciltli kitaplar tıpkı ansiklopediler gibi sert kapaklara, ciltsiz kitaplar ise bizim günlük hayatta sıkça gördüğümüz ince karton kapaklara sahip.

Ciltsiz kitap

Peki, Bu Kalınlık Farkı Ne İşe Yarıyor?

Temel olarak kitabın ömrünü etkiliyor diyebiliriz. Ayrıca ciltli kitapların kapak tasarımlarının daha çok kitabımsı olduğu söylenebilir. Her ne kadar ciltli kitaplar uzun ömürlü gibi dursa da bazılarının üzerilerine sarılan karton kitap kapağı hızlıca eskiyip yırtılabiliyor.

 

Ciltli Kitaplarla Ciltsiz Kitaplar Arasındaki Fiyat Farkı Neden Bu Kadar Fazla?

Mantıken aralarındaki fiyat farkını (yaklaşık %20) düşündüğümüzde kapak farkının bu kadar maliyet etmeyeceğini düşünebiliriz ve haklı olabiliriz. Çünkü burada yayınevlerinin bir oyunu var: kitabın fanatiklerine ciltli kitapları aldırmanın daha kolay olması, okuyucunun aradaki fiyat farkını kitabın bir hayranı olduğu için kolayca ödeyeceği düşüncesi. Bu düşünceyle ciltli kitapların az basılması ve daha zor ulaşılabilmesini ekleyebiliriz.

Ciltli kitap

Ciltli Kitap mı, Ciltsiz Kitap mı?

 

Şahsi fikrim olarak ciltsiz kitap diyebilirim çünkü:

1- Eğer amacınız daha fazla kitap okumak ise ciltsiz kitaplar daha ucuz oldukları için belli bir parayla daha fazla ciltsiz kitap almanız mümkün.

2- Büyük bir fark diyemesem de ciltsiz kitaplar daha hafif. Bu da taşınabilirliğe bir etken.

3- Ciltsiz kitaplar daha kolay bulunabilir.

 

Sonuç olarak ciltsiz kitaplar daha avantajlı duruyor ama bir koleksiyoncuysanız ciltli kitaplar sizin için daha avantajlı olabilir. Çünkü bir kütüphanede ciltli kitapların daha prestijli, ağır başlı ve güzel göründüğü kesin.