Elektronik alışveriş yani internetten alışveriş yapmak artık birçoğumuzun öncelikli tercihi. Fakat bazılarımız hâlâ çeşitli sebeplerden internetten alışveriş yapmıyor veya yapamıyor. Ben de bu yazıda internetten alışveriş seçeneğine kitapların gözünden  soru ve cevap şeklinde bakacağım.

Hangi seçenek daha hesaplı, internetten mi almak yoksa mağazadan mı?

İnternet, genel anlamda çok daha uygun. Kitaplar, yaklaşık %25 daha az fiyata satılıyor. Fakat nadiren de olsa mağazalarda kampanya yapıp belirli kitapları çok daha makul bir fiyatla satabiliyor.

Neden aralarında bir fiyat farkı var? Yoksa korsan mı satıyorlar?

Elbette korsan satıyorlar diyemeyiz fakat az duyulmuş ve popüler olmayan siteler için de böyle bir garanti vermek yanlış olur. Asıl sorumuzu cevaplarsak; elektronik satışta firmaların herhangi bir mağazası olmaması; dolasıyla kira, çalışan vb. gibi masraflardan kurtulması fiyatları da daha makul kılıyor.

Birkaç yerde okudum; siparişleri çok geç teslim ediyorlarmış, bu doğru mu?

Kısmen doğru diyebiliriz. Eğer az bulunan bir kitabı sipariş ettiyseniz büyük ihtimalle stoklarında olmuyor ve onu getirtmeleri gerekiyor haliyle de bu işlem uzun sürebiliyor. Bu durum zaten, bu türden bir kitabı mağazadan sipariş ettiğinizde mağazaya getirilme süresiyle aşağı yukarı aynı oluyor. Bunun haricinde, eğer siparişlerinizin elinize ulaşma süresi aşırı uzun oluyorsa burada aldığınız firmayı sorgulamak gerekiyor.

Şu ana kadar söylediğiniz her şey internetten kitap almayı destekler nitelikte, yok mu bu işin bir kötü yanı?

Tabii ki var. Örneğin kitabı bakmadan alıyoruz. Eğer alacağımız kitapları önceden belirlemediysek, mağazalarda yapabileceğimizin aksine gidip de yeni kitaplar keşfetmek amacıyla göz atamıyoruz. Birçok kitap satış sitesi, her ne kadar kitaptan birkaç sayfayı bizlerle paylaşmış olsa bile kitabı daha önce hiç bilmeyip göz atmak isteyen biri için yeterli olur mu bilemiyorum.

Malum, internetten alışveriş için kredi kartı gerekiyor, benim kredi kartım yok zaten olsa bile internette kullanmaya pek sıcak bakmıyorum. Durum böyle olunca ben internetten kitap alamaz mıyım?

Eğer kredi kartınız yoksa karşınıza birçok alternatif çıkıyor, debit kartlar ve kapıda ödeme. Debit kartların ne olduğunu bilmiyorsanız Google’da ufak bir araştırma yapıp bilgi edinebilirsiniz. Kapıda ödemeyi ise birçok site bir ödeme alternatifi olarak sunuyor.

İnternetten kitap almak kafama yattı ama hangi site daha iyi?

Şu site daha iyi diyemem çünkü hepsinden alışveriş yapmış değilim. Size buradaki önerim popüler olan veya fiziksel mağazaları olan firmaların internet sitelerinden alışveriş yapmanız. Ayrıca sitelerdeki kampanyaları da takip edip en uygun fiyatla kitaplarınızı almanızda fayda var. Alabileceğiniz sitelere örnek verirsem: kitapyurdu.com idefix.com hepsiburada.com dr.com.tr

Sizin son yorumunuz ne?

Bence birden çok sayıda kitap alacaksanız internetten almak daha kârlı olur. Böylece elinizdeki bütçe ile mağazadan alabileceğinizden daha fazla kitap alırsınız. Fakat bir iki kitap alacaksanız zaten kargo parasıyla mağazadakiyle aynı fiyata geleceği için mağazadan da alabilirsiniz. Yani internetten kitap almak küçük ölçekli alışverişlerde karsız, büyük ölçekli alışverişler de ise oldukça karlı.