Büyük bir şehirde yaşıyorsanız bir yerlerde kitap fuarı düzenlendiği senede bir kez de olsa mutlaka kulağınıza geliyordur. Bazılarımız fuara gelen sevdikleri yazarlara kitap imzalatmak için, bazılarımız ise -bu büyük çoğunluğu oluşturuyor-  fuarların sunduğu daha ucuz kitaplar için bu tür fuarları ziyaret ediyor. Peki ya gerçekten fuar fiyatları sandığımız kadar hesaplı mı? Fuarları kaçırdığımızda istediğimiz kitapları normal zamana göre daha ucuza alma şansını da mı kaçırıyoruz?

image

Kesinlikle hayır! Fuar fiyatları kitap satan fiziksel mağazalara göre daha uygun olsa da sundukları fiyatlar “alışılmadık” derecede ucuz değil. Daha önceki “İnternetten Kitap Almak ya da Almamak” adlı yazımda belirtiğim gibi internetten kitap almak bize fuarlardaki fiyatların neredeyse aynısı sunuyor. Hatta çoğunlukla internetten kitap almak çok daha hesaplı oluyor.  Kaldı ki internetteki fiyatlar fuar gibi yılın belli zamanları değil her zaman geçerli. Ayrıca internetten satış yapan kitap sitelerinin düzenlediği sanal fuarlarda fiyatlar “alışılmadık” derecede ucuz olabiliyor.

Kısacası fuarların fiyatlarını genellemeye koyduğumuzda uygunluk olarak büyük bir avantajı sağlamıyor. Fakat bu fuarlara gitmeyin anlamına gelmiyor elbette. Çünkü sevdiğimiz yazarları görmek ve kitabınızı imzalatmak için bir şans diyebiliriz -her ne kadar kalabalık yüzünden bunu yapmak bir işkenceye dönüşse de- ve aslında belki de ufak bir şans ile sizinle aynı kitap zevkine sahip biriyle tanışabilirsiniz fuar sayesinde 🙂 Tabii bu iki faktöre yüksek katılımcı sayısı etkilendiğinde bir hayli zor olduğunu belirtmekte fayda var.