Her saat başı sadece Instagram’da dört bini aşkın kahve eşliğinde kitap fotoğrafı paylaşılıyor. Kitap okurken tüketilen içeceklerin başında kahve var. Kitap okurken içilen kahvenin tüketim miktarı yılda 200 bin tonu geçiyor. İçecekler sadece kahve ile sınırlı değil, yazarlar söz konusu olduğunda çay, en başta gelen ilham kaynaklarından biri. Kaynak soracaksınız ama kaynağın ne önemi var? Üstelik 21. Yüzyılda, önemli olan gerçeklik değil söylediklerimin yeterince keyifli olup olmaması. Peki içeceklerin edebiyat ile olan ilişkisine baktığımda geçmiş tarihlerde karışıma neler çıkıyor?

En ilginç örnek Balzac. Zira Balzac günde 50 fincan kahve içermiş ve çalışma hayatının olmazsa olması kahveymiş. Bu ifadeyi ilk defa duyduğunda doğrusu insan biraz şaşırmıyor değil. Post-modernizimi köşeye bırakalım ve bakalım, Balzac bir günde 50 fincan kahve içmiyordu ya da bu iddia sıra dışı gördüğümüz yazara sıra dışı alışkanlıklar verme hevesimizden mi geliyor? En başta bir insan günde ne kadar kahve içebilir buna bakalım, bu konudaki sınır nedir? Yetişkin bir bireyin ölümcül doza ulaşabilmesi için 4 ile 6 saat arasında 10 gram kafein tüketmesi lazım. Ortalama bir fincan kahve 60 ila 150 miligram kafein içeriyor. Hal böyleyken 66 fincana kadar sınırı genişletebiliriz. Ama bu konudaki tek araştırma bu değil bir diğer kafein tüketim araştırmasının sınırı bize 33 fincan kahvenin ölümcül olabileceğini söylüyor.

Peki zaman hesaplamasında sonuçlar ne? 8 saat uyuyan bir Balzac’ın, günün kalan 16 saatinde yaklaşık her 20 dakikada bir kahve içmesi gerekecek. Balzac’ın içtiği kahveler edebiyat tarihinin magazin bölümünde büyük bir mitolojiye dönüşmüş durumda. Bununla ilgili her yerden bir ses çıkıyor ama en ilginçlerinden biri The New Yorker’dan geliyor. 50 fincan kahve içen Balzac her kahveyi içtiğinde muhtemelen ne söylemişti bunu mizahi bir şekilde yazmışlar hatta bir video bile hazırlamışlar. Söz konusu olan Balzac’ın kahve olan münasebeti böylesine popüler olunca girişimcilerin gözünden de fırsat kaçmamış Balzac Coffee diye bir kafe açmışlar Almanya’da hatta işler tutunca birkaç şubeye çıkmışlar.

Ee, peki Balzac gerçekten günde kaç fincan kahve içiyordu? Açıkçası bu konu biraz neye benziyor biliyor musunuz? Bir deli kuyuya bir taş atmış, ardından gelenler de, kuyuya taş atmanın çok keyifli olduğunu fark edip onlar da kuyuya taş atmışlar ve sonuç ayıkla bakalım kuyunun taşını. Elimizdeki bilgilere göre Balzac, günün büyük bir bölümünü sıkı bir çalışma süreci ile geçirdiği için muhtemelen kahve ile arası oldukça iyiydi. Zira kendisi aşırılıkları ile tanınan bir yazar. Bununla beraber günde 50 fincan kahve içtiğini söylememiz bir popülizm yaratma hevesi olabilir.

Kapak tasarımı: Bedirhan Demirel | Behence
Kaynak: The Airship, Inc, Restaurants Canada Blog, The Stranger, Arka Kapak, Coffea Digital