Okuyacağınız kitapları nasıl belirliyorsunuz? Anlık rüzgarlar sizi nereye atarsa kendinizi orada mı buluyorsunuz yoksa kısa yahut uzun ölçekli okuma listeleriniz mi var? Eğer okuma listeleri yapan taraftaysanız bu yazıda sizler için listelerinizi iyileştirebilmenizi sağlayacak olan birkaç öneri var.

 

Doğru zaman dilimine doğru kitap

Ajandanız size gelecek günlerde zorlu günlerin geleceğini haber veriyor olabilir. Bu zorlu günlere zorlu kitaplar koymak, okuma düzeninizi baltalayabilir yahut kitaptan alacağınız verimi düşürebilir. Burada sizlere yoğun zamanlarınıza düşük hacimli ve kolay okunur eserler koymanızı, boş vakitlerinizde ise bunun tam tersi bir yol izlemenizi öneriyorum. Bu sayede okuma listenizi planladığınız zaman içerisinde ve tam verimli bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Beğendiklerinizi aralara serpiştirin

Bir proje, çalışma, sınav yahut başka bir şey için bir liste oluşturmuş olabilirsiniz. Listedeki tüm kitaplar sizin için “sıkıcı” veya “yorucu” sınıflandırmasına tabii ise yapılabilecek en iyi şey çok sevdiğiniz bir yazarın okumadığınız kitabını yahut okuyup yine okumaya karar verdiğiniz bir kitabı listedeki uygun bir yere yerleştirmek. Bu sayede listenize renk katar ve listenizi sizin için “çekilebilir” yapabilirsiniz.

Yeni keşifler, daha zengin listeler

Her zaman yeni yazarlar yeni kitaplar keşfetmeye hazır olun. Liste oluştururken yeni keşfettiklerinizi es geçmeyin. Tamamen yeni keşiflerden oluşacak bir liste yeterince çekici olmazken, tanıdıklardan oluşturabileceğiniz bir listedeki yeni keşiflerin yokluğu da aynı sonucu doğurabilir. Unutmayın zengin okuma listeleri, zengin düşünceler barındıranlardır.

Yeniler için, kısa okuma listeleri

Okuma serüvenine başlamak gibi harika bir adım atmış olabilirsiniz. Bunun peşi sıra düzenli ve planlı bir okuma düzenine sahip olmak için kendinize okuma listeleri oluşturmaya karar vererek bir başka harika adım daha atmış olmanız mümkün. Bir sonraki adımınızın da aynı harikalıkta olmasını arzu ederseniz kendinize uzun kitap okuma listeleri yapmamanızda fayda var. Çünkü birkaç kitap okuduktan sonra sizi kendine sürükleyecek şeyin ne olduğunu bilmediğinizden listenin kalanı sizin için yeterince çekici olmayabilir. Listeyi yarıda bırakmamak ve yeni merakların arasında bir git-gel yaşamamak için listelerinizi kısa tutmakta fayda var.

 

Okumanızı önerdiğim başka yazılar:

Daha Fazla Kitap Okumak İçin İzlenebilecek Bazı Yollar

Roman Okurken Neden Sıkılıyoruz?