Charles Dickens’ın ölümünden önce 1864 ile 1865 yıllan arasında tefrika edilen Müşterek Dostumuz, yazarın tamamlayabildiği son romanı. İlginç ve karışık bir kurguya sahip olan roman, paranın ve toplumsal sınıflaşmanın etkisini ele alır. Dönemin sorunlarını bazen mizahi bazen de ciddi bir üslupla sert bir şekilde eleştirilişine tanık olur Müşterek Dostumuz okuru.

 

musterek-dostumuz-inceleme Dickens’in hayran bırakıcı kurgusal düzeneği, olgunluk romanlarında olduğu gibi Müşterek Dostumuz’da da kendisini ustaca gösterir. Dickens okuyanlar -özellikle son dönem eserlerini- romanların sonunu tahmin etmede bir hayli başarısız kalırlar. Çünkü Dickens tüm roman boyunca parça parça oluşturduğu kurgusunu, romanın sonunda okuyucunun asla akılına gelmeyecek bir şekilde birleştirir ve okuyucuyu kendisine hayran bırakır.

Hacimli bir roman olan Müşterek Dostumuz, okuyucuya sıkıcı ve zor bir romanın aksine, Dickens’ın ustalığı ile yoğrulmuş 854 sayfa vaad ediyor. İngiliz edebiyatı ve Dünya edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan Charles Dickens’ın son yapıtı, Müşterek Dostumuz, okurların mutlaka okuma listelerine katmaları gereken bir eser. Romanın okuyucu üzerindeki başarısına mükemmel çevirisiyle Aslı Biçen yadsınamaz bir katkı sağlıyor.

 

 

 

 

Kitabı satın almak için:

D&R – 31,81 TL

idefix – 37,24 TL

Kitapyurdu – 39,20 TL

Babil – 39,20 TL