Maalesef Türkiye’de edebiyat adına yeterince üzerine düşülmeyen en üzücü konu sesli kitaplar. Ülkemizde sesli kitaplara gereken önem verilmiyor. Bu işi gerçekten maddî çıkarları gözetmeksizin, sadece görme engelliler için değil tüm insanlık için yenilikler katarak yapan kimseler yok. Oysaki sesli kitaplar, kitap okumanın farklı ve son derece leziz bir dili. Bu dili geliştirmek ve bu dilde eserler vermek son derece önemli bir konu. Türkçe sesli kitap içeriklerine fazla rastlamak mümkün değil. Kaldı ki şöyle bir iki sesli kitap bulmak amacıyla ufak bir araştırmaya başlarsanız ya bu çok büyük vaktinizi alacaktır ya da sonu hüsran ile sonlanacaktır.

Bu yazıda sizlere ülkemizde pek nadir bulunan sesli kitapları bir araya toplayıp sesli kitapları, ücretli ve ücretsiz olarak nerelerden temin edebileceğinizi anlatmaya çalışacağım.

Seslenenkitap.com

Ülkemizde sesli kitap işini başarılı ve kaliteli bir şekilde gerçekleştirenler arasında en başta gelenlerden biri seslenenkitap.com. Seslenenkitap, kitap yönünden çok geniş bir arşive sahip olmasa da yine de önemli kitapları sesli kitap şeklinde yayımlamış durumda. Bazen kitapları yazarlarına seslendirdikleri veya önemli seslere seslendirdikleri olabiliyor. Bu da sesli kitabı bir hayli çekici kılıyor. Eksik yönleri olarak sesli kitaplar için oldukça yüksek fiyatlar belirlemeleri ve kitapların azlığı sayılabilir. Yine de sesli kitap satın almak isteyenlerin ziyaret etmesi gereken sitelerin başında geliyorlar.

Okan Bayülgen ve Sesli Kitap

Okan Bayülgen, 2013 yılının bahar aylarında Radyo Trafik’te okanbayulgen.fm projesi kapsamında birçok önemli eseri ücretsiz olarak seslendirdi. Şahsımın da sesli kitaba ilgi duymasında kendisinin etkisi oldukça yüksek oldu. Fakat kendisini seslendirdiği sesli kitapların hepsi internete düzgün şekilde aktarılamadı ve bazıları yok oldu bile denilebilir (Bkz. Genç Werther’in Acıları). An itibariyle seslendirdiği kitaplara SoundCloud gibi portallardan ulaşmak mümkün. Hem seslendirdiği kitapların oldukça başarılı hem de seslendirdiği kitapları yayımlayan Can Yayınları’nın çeviriler konusunda başarılı olması bu sesli kitapları en iyi dinlenebilir Türkçe sesli kitaplardan yapıyor. Unutmadan buna etki eden en önemli faktörün biri de Okan Bayülgen’in sesi ve onun muhteşem okuma performansı.

Aşağıdan Okan Bayülgen’in okuduğu tüm sesli kitapları dinleyebilirsiniz:

Okan Bayülgen: Sesli Kitap

seslekitap.com

Seslenenkitap gibi seslekitap da işini başarılı ve kaliteli yapan bir oluşum. Fiyat ve çeşit olarak seslenenkitap’a göre daha başarılılar. Sesli kitap satın alabileceklerin seslekitap’ı ziyaret etmesi aradıklarını bulma konusunda onlara yardımcı olacaktır.

Öyküler Sesleniyor

Öyküler Sesleniyor, şu ana kadar iki parça olarak yayımlanmış, oldukça önemli seslerin edebiyatımızdaki önemli öyküleri seslendirmesiyle ortaya çıkmış bir çalışma. Şu ana kadar Türkiye’de sesli kitaba dair yapılmış en iyi çalışma olduğunu söylemek yanlış olmaz. Maalesef şu an Öyküler Sesleniyor satışta değil. Fakat bu mükemmel eserlere bir an önce ulaşmak gerekiyor çünkü sesli kitabın tam olarak keyfini yaşamak için dinlenebilecek en iyi Türkçe içerik.

Daha fazla bilgi için:

Öyküler Sesleniyor – 1

Öyküler Sesleniyor – 2

Diğer oluşumlar

Çok daha resmi oluşumlar içerisinde olan bu sesli kitap kaynaklarının dinleyici hedefi görme engelliler oluyor. Yani herhangi bir kişi buralardan kitap dinleyemiyor. Bu portallar ücretsiz olduğu için görme engelliler için oldukça faydalılar. Ama içerilerinde seslendirilen sesli kitapların ne kadar kaliteli ve dinlenebilir olduğu tartışılır.

Bu yazıda size sesli kitaplardan yararlanabileceğiniz bazı kaynakları tanıtmaya çalıştım. Sizlerden ricam eğer sizin debildiğiniz ve beğendiğiniz ama burada yer almayan bir sesli kitap portalı varsa bizimle paylaşmanız.