Karavandaki Adam projesi olarak 2013 yılından beri başlangıçta karavandakiadam.com ile ardından ise YouTube kanalı ile öncelikli olarak felsefe ve edebiyat içerikleri üretiyoruz. Bu yolculukta birçok bilgilendirici rehber yazısı ve kitap tanıtımını sizlerle buluşturduk ve buluşturmaya devam ediyoruz. Özellikle YouTube kanalımızın açılmasıyla beraber düzenli içerik üretim sürecine girdik. YouTube kanalımızda çeşitli konuları kapsayan; rehberler, edebiyat üzerine sohbetler, şiir seslendirmeleri ve kitap tanıtımları yayınlıyoruz.

Gelecek dönemde Karavandaki Adam projesinin çok ileri bir konumda olacağını umuyoruz. Birçok planımız var. Söz gelimi felsefeye tam anlamıyla giriş yapıp kronolojik bir yapıda özgün felsefe içerikleri üreterek, felsefenin insanlar tarafından anlaşılmasına ve sevilmesine katkıda bulunmak istiyoruz. Güncel Türk edebiyatının önemli isimleriyle çeşitli söyleşiler gerçekleştirip bunları seyircilerimizle buluşturma gayesindeyiz. Ülkemizde yer alan, edebiyat tarihi bakımından önemli yer teşkil eden mekânları ziyaret ederek bunları tanıtmak ve bu sayede takipçilerimizin edebiyat dünyalarına faydalı içerikler sunmak istiyoruz. Yalnızca edebiyat ve felsefenin sınırları içerisinde kalmayıp zamanla sanatın diğer alanlarında, değerli şahsiyetlerin yer aldığı serileri yayımlamak planlarımız arasında. Çok boyutlu bir kültür-sanat kanalı olmak hedeflerimizden biri. Şu ana kadar ürettiğimiz içeriklere bakıldığında görülecektir ki üretiminde bulunduğumuz içeriklerimiz tümüyle özgün konumda yer alıyor. Gelecek projelerimizi de bu çizgimizden kaymadan gerçekleştirme arzusu içindeyiz. 

Edebiyat alanında yapacağımız birçok başka proje yer alıyor. Birkaç bölümden oluşan kitap tanıtımları yakın gelecekteki hedeflerimizden biri. Çekimlerimizi sabit bir mekandan ziyade çeşitli dış ve iç mekanlarda gerçekleştirmek üzere çalışıyoruz. On bölümden oluşmasını tasarladığımız yeni bir seri olan “Kötülüğün Portresi” üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Bu seride romanlarda üzerinde çok durulmayan kötü karakterleri ele alıyor, onları birçok açıdan değerlendirmeye çalışıyoruz. Nihayetinde çok daha büyük bir hayalimiz yahut hedefimiz var: Karavandaki Adam’ı global bir forma taşımak ve bu yönde içerikler üretmek. Türk edebiyatını, dünyadaki edebiyat severlere tanıtabilmek ve sevdirmek istiyoruz. Hatta bu yönde temel çalışmalarına başladık, an itibariyle bazı videolarımızda İngilizce alt yazı seçeneği bulunuyor.

Tüm bunları yapmak istememizin asıl nedeni, insan ve edebiyat bilhassa sanat arasındaki bağa naçizane de olsa bir katkıda bulunabilmek. Başta gençler olmak üzere tüm yaştaki bireylerin yaşamlarına bir değer katabilmek istiyoruz. Yaptığımız işin bu yönü bizim enerji ve mutluluk kaynağımız. Bu yönde aldığımız her mesaj bizi hudutsuz mutlu ediyor ve bu işe olan bağlılığımızı ve tutkumuzu artırıyor. Şu ana kadar siz değerli seyircilerimizden birçok eşsiz güzellikte mesaj aldık. Bunlar için çok teşekkür ederiz. Önümüzde duran bu parlak tablonun karşısında rehavete kapılmayıp kendimizi geliştirmek ve eksiklerimizi görme çabasındayız. Kaldı ki şu ana kadar yapmayı arzu ettiğimiz şeylerin hepsi için çok büyük çalışmalar ve gelişimler gerçekleştirmemiz gerektiğinin açıkça farkındayız. Barındırdığımız potansiyelin ancak bu şekilde gerçekleşebileceğinin bilincindeyiz.

Bu hedefler doğrultusunda ilerleyebilmek için birçok maddi ve manevi olanağa ihtiyacımız var. Söz gelimi halen birçok ciddi ekipmanın eksikliğini yaşıyoruz. Bu eksikler projelerdeki tasarılarımızda bizleri ister istemez sınırlandırıyor. Daha zengin içeriklerin oluşumu için birçok ekipmana gereksinim doğuyor.

Bizler, desteğini bizden esirgemeyen birçok dostumuz haricinde kemik kadro olarak iki kişiyiz: Hakan Koç ve Oğuz Kerim Saygılı. 2019 Ekim ayı itibariyle sevgili Nebi Eren Bayramoğlu, özel yaşamındaki yoğunluktan dolayı kadrodan ayrıldı. Hakan lisans eğitimine Türk Dili ve Edebiyatı ve Felsefe alanında devam ediyor. Aynı zamanda bir markette yarı zamanlı kasiyerlik yapıyor. -Hakan, Temmuz ayı itibariyle işini bıraktı, şu an için yalnızca öğrenimine devam ediyor.- Oğuz dijital alandaki eğitimine sürdürmekle beraber bir kurumda garsonluk yapıyor. Bizler sahip olduğumuz konumlar açısından yaptığımız içeriklere yakın dursak da aynı zamanda yaşam mücadelemize devam etmek durumundayız. Bu açıdan özel yaşamlarımızda birçok sorumluluğun içerisinde bulunuyoruz. Karavandaki Adam, bu kısıtlı maddi ve manevi olanaklar içerisinde bizlerin çabalarıyla büyüme devam ediyor fakat sahip olduğumuz şartlar yüzünden gelişimimiz yavaş ilerliyor. İşte tam burada sizlerin desteğine ihtiyaç duyuyoruz. Bahsettiğimiz hedefleri gerçekleştirmek, teknik imkanları geliştirebilmek için sizlerin bizlere bulunacağı katkılar önemli bir yer teşkil ediyor. Bu yönden Karavandaki Adam projesine katkıda bulunabilir ve onun gelişim sürecinde dahil olabilirsiniz.

Sizlerden gelecek destekleri Karavandaki Adam’ın teknik gelişimi ve büyümesini hızlandırmak için kullanacağız. Büyük kitlelere ulaşsak dahi çizgimizden ödün vermeyeceğiz. Edebiyat, sanatı ve felsefeyi yani insanı ve insana dokunan her türlü içeriği ele alırken tarafsız ve bağımsız bir konumda olmaya çalışacağız. Bu yönde her türlü insani, dini ve milli değerlere olan saygımız bizim kırmızı çizgimizi oluşturuyor ve oluşturmaya devam edecek.

Bizlere olan inancınız, desteğiniz ve sevginiz için çok teşekkür ederiz. 

Sevgilerle, 

Karavandaki Adam ailesi.

Patreon üzerinden Karavandaki Adam’a destek olmak için:

https://www.patreon.com/karavandakiadam