Korsan kitap almamanın önemini önceki dönemlerde bir yazı ile belirtmiştim. Her ne kadar o yazıda korsan bir kitabın olumsuzluklarından bahsediliyor olsa da bir kitabın korsan olup olmadığının nasıl anlaşacağına dair net kıstaslardan bahsedilmemişti. Bu yazıda ise bu kıstaslara değineceğim. Önceki yıllarla mukayese edildiğinde korsan kitapların popülerliğini bir ölçüde yitirdiği kanaatindeyim. Sanırım buna en büyük sebebiyet veren unsurun e-kitapların sayısındaki büyük artış olduğu söylenebilir. Bu artışa rağmen özellikle Türkçe eserlerde halen çok büyük bir kısım e-kitap olarak sahip olunabilir durumda değil. Bu durumun ilerleyen yıllarda tersine döneceğini umut ediyorum. Korsan kitabın geleceğini ise tam olarak kavramak güç. Azaldığını düşünüyor olsam bile halen yüksek oranda rastlanır olduğu söylenebilir. Bu da korsan kitaptan sakınmak için onu iyi tanımamızı gerektiriyor. Peki onu nasıl tanıyabiliriz?

Bandrolsüz yahut geçersiz bandollü kitaplar

Bir kitabın sahip olduğu bir bandrol yoksa bu kitaba birkaç faktör haricinde -açıköğretim kitapları vb.- korsan dememizde sıkıntı yok. Fakat bandrolü olan her kitaba orijinal dememiz de yanılgıya davet çıkartabilir. Çünkü kitap basım dünyası gelişimdeyken korsanlarında gelişimde olduğu faktörünü es geçmemek lazım. Başka bir kitaba ait bandrol, korsan kitapta yer alarak karşımıza çıkabilir. Burada bandrol içerisinde yer alan tarih ile kitabın basım tarihilerini mukayese etmekte fayda var. Bu kesin bir çözüm sunmasa da çoğu zaman işe yarayabilir. Bunun haricinde sahte bir bandrole karşı bandrolü çıkartmayı deneyebilirsiniz. Şayet bandrol çıkarıldığında parçalanıyor ise orijinal, parçalanmıyorsa sahte olduğuna dair çıkarım yapılabilir.

Eksik ve kalitesiz sayfalar

Orijinal kitap alırken son zamanlarda karşılaşmaya başladığım kalitesiz baskılardan bir başka yazıda bahsetmek istiyorum. Aldığınız orijinal kitap kötü basıma sahip olabilir fakat hiçbir kitap korsan bir kitap kadar kötü bir basıma sahip olamaz. Sayfalarda yer alan yazıların baskılarının kalitesizliği, sayfa hamurunun son derece adi oluşu ve elbette ışık hızıyla atlayan sayfalar; bir başka deyiş ile eksik sayfalar! Bunlar korsan kitabın nevi şahsına münhasır vasıfları.

Kalitesiz kitap kapakları

Evinizde bir kitabın kapağını yazıcınız ile A4 bir kağıda basmak isterseniz bir ihtimal korsan kitaplardan daha iyi bir basım kalitesi yakalayabilirsiniz. Kalitesiz kitap kapakları korsan kitapta yabancı bir unsur değil. Korsan kitabı ele veren en önemli unsurlardan biri kalitesiz baskıya sahip kitap kapakları. Unutmayalım, korsan kitabı satanlar için en önemli unsur elde edecekleri gelir. Bu sebeple gerek kopyalamanın getirdiği gerekse maddi kaygıların getirdiği bazı sebeplerden dolayı korsan kitaplar daima bütün açılardan kalitesizdir.

Basım ve üretim hataları

Korsan kitaplarda simetri kayıp bir unsurdur.  Yazıların düz bir çizgide değil çoğu zaman aşağı ve  yukarı eğimli olduğunu fark ediyorsanız korsan bir kitaba sahip olmaya daha yakın noktadasınız demektir. Ciltli ve korsan bir kitap almışsanız, sayfaların ciltten çıkarak kendi özgürlüklerini elde etmesi çok uzun vakit almayacaktır.

 

Ne siz alın ne de bir başkasına korsan kitap aldırın. Neden korsan kitap almamanız gerektiğini ise Korsan Kitap Almamak İçin 4 Neden adlı yazıda okuyabilirsiniz.