Google Play Kitaplar’dan Alınan Kitaplar Calibro’ya Nasıl Aktarılır?

Tam anlamıyla zengin içerik oluşturmuş bir e-kitap mağazası bulmak oldukça zor. Bazı yayınevilerinin kitapları, bir e-kitap mağazasında olup diğerinde olmayabiliyor. Bunun sebebi ise mağaza sahiplerinin yayınevleriyle anlaşamaması/anlaşması denilebilir. Bu yüzden e-kitap alımlarında birden çok e-kitap mağazası tercih edilmelidir diye düşünüyorum. Çünkü her ne kadar içerik bakımından e-kitap mağazalarından bahsetmiş olsak da bir de işin fiyat durumu var.

Özellikle Can Yayınlarının kitaplarını, diğer e-kitap mağazalarına göre oldukça uygun bir fiyat ile satmasıyla öne çıkan Google Play Kitaplar’dan satın alınan kitapların e-kitap okuyucuya nasıl aktarılabileceğine dair bu yazıda bilgiler vereceğim. Fakat bu bilgileri sizinle paylaşırken ülkemizde henüz çok yeni bir proje olan ve benim de satın alarak katıldığım, hatta geçenlerde de inceleme yazısını paylaştığım Calibro kullanarak, onun üzerinden anlatımı yapacağım. Buradaki bilgileri Calibro üzerinden verecek olsam da “.acsm” formatını destekleyen tüm e-kitap okuyucularından da bu işleme benzer şekilde Google Play Kitaplar üzerinden satın aldığınız kitapları e-kitap okuyucunuza aktarabilirsiniz.

Gerekli İşlemler

Öncelikle Google Play‘e gidip giriş yaptıktan sonra Kitaplar >Kitaplarım yolunu izlerseniz karşınıza satın aldığınız kitaplar çıkacaktır. Bu kısımda o zamana kadar aldığınız kitaplar gözüküyor olacaktır. Buradan arzu ettiğiniz bir kitabı seçerek aşağıdaki gibi indirin.

Not: Bazı e-kitap okuyucuları PDF formatında iyi performans sergileyemiyor. Calibro bu yönden başarılı olduğu için PDF de yükleyebilirsiniz, ben her duruma karşı yine de .epub formatında yükleme yapılmasını göstereceğim.

gpkakcno-1

1

 

gpkakcno-2

2

Bu işlemden sonra kitabı bilgisayarımıza indirmiş oluyoruz. Ardından tarayıcınızın indirme yaptığı klasörden indirilen dosyayı alarak Calibro’nun içine atıyoruz. Sonraki adımlarda ise aşağıdaki ekran görüntülerindeki gibi bir yol izlemek gerekiyor.

gpkakcno-3

3

gpkakcno-4

4

3. ekran görüntüsünde gördüğünüz gibi Calibro’nun içerisinde son olaylar kısmında yeni attığımız kitap en ön sırada gözüküyor. Burada kitabı seçtikten sonra karşımıza bir yükleme ekranı geliyor -4. ekran görüntüsü- bu ekranda “Evet” seçeneğini seçtikten sonra karşınıza Adobe ID’nizle giriş yapmanızı isteyen bir ekran çıkacaktır. Ben bu girişi yaptığım ve çıkış yapamadığım için sizlere bunu ekran görüntüsü ile gösterme şansına sahip değilim. Fakat bu işlem kullanıcı adı ve şifre yazmaktan ibaret olduğu için oldukça basit. Bu girişi yapmadan önce bir Adobe hesabına ihtiyacınız var. Eğer bir Adobe hesabnız yoksa ücretsiz olarak “buradan” edinebilirsiniz.

gpkakcno-6

5

Giriş yaptıktan sonra kitabın başarıyla indirildiğine dair bir bildiri alıyorsunuz. Eğer giriş yaparken bilgileri doğru girmenize rağmen hata ile karşılaşıyorsanız lütfen tekrar deneyin. Çünkü bende ilk olarak bu işlemi gerçekleştirdiğimde hata ile karşılaşmıştım, sonrasında tekrar denemem ile beraber bu hata olamadan başarı ile dosyayı indirebilmiştim.

Bu işlemden sonra tıpkı yukarıdaki bildirimin bahsettiği gibi Calibro’da oluşan Digital Edition klasörüne gitmemiz gerekiyor. Bunun için ana sayfada yer alan Kütüphane’ye girip aşağıdaki gibi bir yol izleyin.

gpkakcno-7

6

gpkakcno-8

7

Bu işlemleri sırasıyla izledikten sonra satın aldığınız kitap okumak için hazır oluyor. Bunun haricinde fazladan bir işlem yapmanıza gerek yok. Unutmadan bir iki şeyi de belirtmek istiyorum. Bu işlemleri yapabilmeniz için WİFİ bağlantınızın olması gerekiyor. Ayrıca her yeni kitap yüklemesi için bu işlemi yapmanız gerekiyor. Fakat ilk yüklemeden sonra sonraki yüklemelerde Adobe ID’niz ile giriş yapmanız istenmiyor. Son olarak da söyleyebileceğim indirdiğiniz kitapları okumak için her defasında kütüphaneden kitaba girmenize gerek yok çünkü yine ana sayfada bulunan son olaylar kısmında en yukarıda kitabın okunabilir hali yer alıyor.

 

gpkakcno-9gpkakcno-10

 

Bu işlem veya Calibro hakkında başka bir sorunuz var ise aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Herkese keyifli okumalar!

Calibro Touch Lux inceleme yazısını okumak için buraya tıklamanız yeterli.

Ayrıca haberdar olmanızı istediğim bir yazı da:  Google Play Kitaplar’dan Alınabilecek Uygun Fiyata Sahip Popüler Kitaplar

You Might Also Like...

9 Comments

 • Reply
  Yalçın Arsan
  28 Kasım 2014 at 22:56

  Merhaba, acaba kitabı indirmeden, Calibro’nun kendi internet tarayıcısı ile okumak mümkün mü? denediniz mi?

  • Reply
   Hakan Koç
   28 Kasım 2014 at 23:07

   Merhaba Yalçın Bey,

   Cihazın tarayıcısından kitap okumak mümkün değil maalesef. Zaten tarayıcı performansının da çok başarılı olduğu söylenemez, bu yüzden tarayıcı o konuda iş görmeyecektir.

 • Reply
  Ahmet
  12 Aralık 2014 at 18:05

  Dropboxtan internetten yüklediğimiz kitaplarda açılırmı pdf formatında

  • Reply
   Hakan Koç
   12 Aralık 2014 at 18:24

   Merhaba Ahmet Bey,

   Elbette açılır. PDF’lerinizi bahsettiğiniz şekilde okuyabilirsiniz.

 • Reply
  umit
  22 Aralık 2014 at 08:58

  Işığı kapatıldığında diğer readerlar gibi kitap sayfasına benzer renkler mi var ekranda yoksa tablet pc ler gibi arka plan beyaz mı? Beyaz zemin beni rahatsız ediyor o yüzden gerçek kağıt gibi görünmesini istiyorum en azından ışık kapalıyken.

  • Reply
   Hakan Koç
   23 Aralık 2014 at 19:49

   Merhaba Ümit Bey,

   Gerçek sayfaya benzer bir arka plan var. Bu konuda rahatsızlık duyacağınızı sanmıyorum.

 • Reply
  nur tanrıkulu
  4 Temmuz 2015 at 10:01

  selamlar
  ben bir türlü google playden aldığım kitapları calibro touch lux e kitap okuyucuma aktaramıyorum. Bahsettiğiniz adımları tek tek uyguladım ama bende kesinlikle kitabı yüklemiyor o sayfada kalıyor. lütfen yardım edin calibro yu aldığıma alacağıma pişman oldum 🙁

  • Reply
   Hakan Koç
   4 Temmuz 2015 at 14:11

   Merhaba Nur Hanım,
   Tam olarak nerede bir sorun yaşıyorsunuz, ekran görüntülerine istinaden belirtebilir misiniz?

 • Reply
  Metin Şencan
  25 Şubat 2016 at 16:11

  Merhabalar ben işlemlerin hepsini yapıyorum indiriliyor diyor biraz bekliyor ondan sonra beyaz ekran geliyor ana menüye dönüyor sonrasında baktım sizin dediğiniz klasör falan yok sürekli yüklensinmi diyor evet diyorum olmuyor

Leave a Reply