Kitaplar Nasıl Korunmalı?

Bizim için değeri mühim olan şeyleri nasıl koruruz? Korunacak şeylerin; güvenli, ulaşılabilir ve iyi vaziyette olmaları bilhassa hiçbir zarar görmeden varlıklarını sürdürebilmelerinin bizim için eşsiz ehemmiyete sahip olduğu söylenebilir. Peki ya bizim için en değerli şeylerden biri kitaplarımızsa o halde onları korumayı nasıl başaracağız? Yuvamızın kütüphanesi yeterince güvenli bir yer mi? Hayır, yeterince değil. Kitaplarımızı korumak bahsi ise birkaç şartı sağladığımızda kolayca gerçekleştirebilecek bir eylem.

İlk yapılması gereken kitapların düşmanlarını iyi tanımak. Bu sayede kitaplarımızı onlardan uzak tutmaya bir adım daha yakın olacağız.

Nem | Güneş | Böcekler

Nem çoğu şeyin olduğu gibi kitapların da baş düşmanlarından biri. Çok nemli ortamlar kitaplarınızın kısa vadede biçimlerini kaybetmelerine, uzun vadede ise okunamaz hale gelmelerine sebebiyet verebilir. Nem oranın fazla olduğu yerlerde kitaplarınızı muhafaza etmemenizde fayda var, hele ki nem faktörünün yanına rutubet de dahil olursa kitaplarınızın ömrü için pek fazla umut olmayacağı kesin. Odanızı düzenli aralıklarla havalandırın ve kitaplarınızı nem ve rutubetli ortamlardan mutlaka uzak tutun.

Güneş altında bir kitabı bırakmak kısa süreler içerisinde kitabınızın varlığını ciddi ölçüde zedeleyecektir. Kitaplar sayfalarında gerçekleşen sararmaları engellemek güç fakat bunun gerçekleşmesini geciktirmek sizin elinizde. Doğrudan güneş ışığı alan bir kısma kütüphanenizi koymamakta fayda var.

Kitapların en canlı düşmanları böcekler. Böceklerin olduğu bir yerde kitaplarınızın kurtlanma, kemirilme vb. gibi faaliyetlere maruz kalması kaçınılmaz. Kütüphanenizi böceksiz alanlara kurmanızda fayda var. Şayet böyle bir şansınız yoksa çareyi böcek ilaçlarında aramanız mantıksız olmayacaktır.

Ara sıra kitaplarınızın tozlarını fazla nemli olmayan bir bez ile herhangi bir deterjan kullanmadan alabilirsiniz.

Kitapları korumak çok meşakkatli bir iş değil. Her ne kadar fiziksel varlıkları mühim olsa da bizler için en mühim şeyin içerikleri olduğu kanaatindeyim. İlk önce bu içeriklerin eşsiz kıymetini ardından da bu eşsiz kıymeti barındıran sayfaları korumamız gerek.

 

2 Comments

 • Reply
  nedret
  25 Şubat 2017 at 21:45

  iyi han,iki kitap hakkında görüşlerinizi almak isterim birincisi Sanat 101 ceviri Orhan Düz say yayılarından ,ikincisi Resimler Nasıl Okunmalı yapıendüstri merkezi yayınlarından çeviri Ece erbaynahunda yayınlamışlar bu iki kitabı okumak istiyorum ama çevirinin nasıl olduğunu bilemediğim için size danışmak istedim teşekkürler

  • Reply
   Hakan Koç
   2 Mart 2017 at 00:07

   Merhabalar,

   Bahsettiğiniz kitaplar için alternatif çeviriler mevcut değil. Özgün dillerinden okuma şansınız yoksa o çevirilerden okumaya mahkum kalabilirsiniz. Çevirinin ne düzeyde olduğunu tahmin etmek güç. Yine de okumanız size bir şey kaybettirmeyecektir.

   Teşekkürler, iyi günler.

Leave a Reply